אודות

רקע

איתך לאורך כל הדרך – תוכנית הבוגרים בימין אורד

מרכיב מהותי בפילוסופיה של ימין אורד הוא לדאוג לכך, כי ילד שנכנס בשערי ימין אורד יבין וירגיש כי הגיע למשפחת ימין אורד וזו נותנת ותיתן לו את אותם אמצעים ותמיכה שנותנת משפחה תקינה, כולל את ההבטחה לילדים כי לא ינטשו אותם לאחר סיום לימודיהם בכפר וכי כל עוד יזדקקו לעזרה ולתמיכה, זו תינתן להם ככל שיידרש ויתאפשר.
לבוגרי ימין אורד אין משפחות בארץ או לפחות אין כאלה שמסוגלות ללוות אותם בתהליך משמעותי זה – היציאה לחיים. חיילים בודדים, בוגרים שטרם נמצאה להם מסגרת מתאימה ו/או אחרים הנדרשים לעזרה. ימין אורד נותנת לכל אלה כל סיוע אפשרי בעזרת צוות מקצועי הכולל רכז פרויקט, שתי עובדות סוציאליות , אם בית ועוד. התוכנית מציעה בית בוגרים העומד לרשותם 365 יום בשנה וכולל 64 מיטות, לשהייה של פרקי זמן קצרים או ארוכים; יעוץ ותמיכה לבוגרים בנושאים שונים, כולל תפקידים בצה"ל או שירות לאומי, תעסוקה, עניינים כספיים, אישיים, משפטיים, טיפול במצבי משבר ועוד.

 

רציונל

יצירת רצף המשכי בין העבר והעתיד שישדר לחניכים תחושה של יציבות ובטחון אשר מאפשרים גדילה והתפתחות. אנו מאמינים שהידיעה שאנחנו איתם לאורך כל הדרך, בכל שלבי החיים, שתמיד יש להם לאן לפנות, במי להיעזר ולהיתמך,גם אם לא יפנו בפועל ,הידיעה הזו נותנת כוח רב להתקדם בעתיד ומאפשרת את תחושת הביטחון ואת היכולת לבחור בהווה. כמו כן, יוצרת עוגנים ב'סכמה הציפייתית' שהיא המודעות הפנימית לאפשרויות בעתיד.

פעילות תחום הבוגרים כוללת שני רבדים :
הרובד הראשון הינו,הכוונה לקראת פרידה- תוכניות הכוון לתלמידי י"ב לקראת סיום לימודיהם הרובד השני,שמירה על קשר משמעותי עם הבוגרים כולל, פיתוח תוכניות ייחודיות לבוגרים, ליווי בוגרים במשבר ובית הבוגרים אשר פתוח 365 ימים בשנה.

חשוב לציין את ה'שותפות' כמימד שמהווה חוט מקשר בכל התוכניות שאנו מובילים.
'שותפות'- הבוגרים הם חלק מהדיאלוג המתקיים בכפר ושותפים פעילים בו.
הקשר עם הבוגרים הפך להיות חלק בלתי נפרד מחיי היום יום של החניכים ושל אנשי הצוות. אנו רואים את ההשתתפות והשותפות של בוגרי הכפר, בכל אירוע ו/או תוכנית המיועדת לחניכי הכפר, כמשמעותית. מבחינתנו,הבוגרים הינם 'דמויות מעוררות השראה' ומודל של הצלחה לחניכי הכפר הצעירים ולכן הם מוזמנים ומשתתפים בפעילויות המתרחשות בכפר וכן,משתתפים בתהליכי חשיבה ובניה של תוכניות ופרויקטים בהווה ובעתיד.דוגמאות למימוש ה'הדדיות' הינה, בוגרים דוברי השפה האמהרית שמוזמנים ביום הקשר המשפחתי בכפר לעזרה בתרגום ובקישור בין משפחות החניכים וצוות המורים והמדריכים בכפר. כמו כן, מגיעים בוגרים למפגשים עם חניכים ומספרים על הדרך אותה עשו מאז סיימו את לימודיהם בכפר. סיפוריהם האישיים נוטעים כח ותקווה בחניכים,מקנים אופק של כמיהה,תקווה,אמון וגאווה משפחתית ופותחים בפניהם מגוון רחב של אפשרויות וכיווני חיים.

ערכי תחום הבוגרים:
הכוונה וסיוע טרום יציאה לחיים ובמהלכם.
בית ומשפחה'- יצירת רצף המשכי ,שמירה על הקשר עם בוגרים לאורך השנים וחיזוק תחושת השייכות וגאוות היחידה לכפר.

עזרה הדדית

יוזמה וחדשנות- קידום פרויקטים התנדבותיים משותפים
מנהיגות- הבוגרים מהווים מודל של הצלחה בחיים האישים והמקצועיים.
'שותפות והדדיות' – תרומה למען ההצלחה והצמיחה של חניכי הכפר.

רשת הבוגרים
 יצירה של מאגר בוגרים בפריסה ארצית.
עוגן קהילתי
יצירה של עוגנים ומרכזי כובד והשפעה בפריסה קהילתית ברחבי הארץ.

 

תוכניות :
 בית הבוגרים
 השתתפות בטקסים צבאיים של בוגרים
 קרן מלגות לבוגרים
 משלחות לחו"ל
  איגרת בוגרים
  פרויקטים התנדבותיים של בוגרים בכפר  
  רשת בוגרים (networking)