פעילות במה

פעילות במה
החוגים בכפר הם מהווים מרכיב מהותי בבנייה ובגיבוש הזהות של החניך המתבגר. החוגים הם הזדמנות ליצור עבורו מקום של צמיחה, יציבות, הגשמת חלומות, בחירה והתנסות במה "שמעניין אותי ואולי אני חולם להיות בעתיד."  החוגים מחולקים למספר תחומים – מוסיקה, אומנות, רוח ואומנויות הבמה, ספורט, מדעים וטכנולוגיה.  בחוגים משתתפים כ-400 חניכים. 

רשימה חלקית של חוגים בכפר
מוסיקה :  הילדים מקבלים שיעורים פרטיים וקבוצתיים בניגון בכלים מוסיקליים כגון גיטרה, פסנתר, אורגן, תופים, וכלי נשיפה.  הם מנגנים ביחד בזמנם הפנוי ונוצרים מתוכם "להקות" שמופיעות באירועים בכפר.  יש גם חוג תופים אפריקאיים שהינו מאד פופולארי בכפר.
אומנות :  פעילות אומנותית מתקיימת בבית האומנויות כל יום והילדים מפתחים את יכולת היצירה שלהם במגוון תחומים: אומנות שימושית; אומנות אתיופית; קרמיקה; ציור ותכשיטנות.  אפשרות הביטוי העצמי הזאת דרך שימוש בדמיון ורגשות היא מאד חביבה על הילדים וכ-200 ילדים משתתפים ביצירה במהלך השנה.
מועדון "שפץ ביתך": מרכז יצירה המונחה על ידי אומן ובו יכול החניך ליצור כאוות נפשו (עם הדרכה מקצועית) – רהיט, מסגרת לתמונה, מתנה למישהו וכו' וכן יכול לתקן חפץ אותו שבר- כלקיחת אחריות על מעשיו.
רוח ואומנויות הבמה:  בין פעילויות אלה, יש בכפר שיעורי פיתוח קול, שיאצו; כתיבה יוצרת, וריקוד.  הילדים מתקבצים יחד בחוגים אלה ומבטאים את עצמם במישורים אליהם לא היתה להם גישה ללא החוגים.  כאן, הילדים נפתחים לחשיבה אחרת והיא תעזור להם לאורך כל החיים שלהם.
חבורת הזמר:  חבורת הזמר של ימין אורד הוקמה לפני מספר שנים  ומורכבת ממגוון  הגילאים והאוכלוסייה של ימין אורד (ילדים מארצות שונות). המשתתפים מתאמנים במהלך כל השנה, אחת לשבוע.  החבורה מופיעה באירועים ובטקסים שונים בתוך ומחוץ לימין אורד.בנוסף כל שנתיים לערך יוצאת חבורת הזמר של ימין אורד לייצג את מדינת ישראל וימין אורד בקרב קהילות יהודיות ברחבי ארה"ב.
קבוצת קרקס.  קבוצת הקרקס בימין אורד צמחה על בסיס חניכים עולים חדשים באתיופיה, שלמדו את המקצוע כבר באתיופיה, בהיותם במחנות המעבר באדיס ובגונדר. בתוך המציאות הקשה ששררה במחנות, אורגנו, בידי מתנדב יהודי-אמריקאי, קבוצות קרקס, אשר נתנו לילדים כלי מעצים ומייצב ופעילות אלטרנטיבית לשוטטות ולפשע, שהיוותה הצלה של ממש עבור הילדים. בכפר משרתת פעילות הקבוצה הן את העצמתם של חבריה והן את עובדת היותה סמל של גאווה לכלל יוצאי אתיופיה בכפר, כעוגן שמביא לידי ביטוי נקודת אור מהחוויות ומהתלאות שעברו בדרכם לארץ. ישנו ביקוש רב להתקבל לקבוצה. מעבר לפעילות המקצועית של הקבוצה ולמטרת בניית מופע, הרצון הוא לשלב את הקבוצה במסגרת פעילות "תיקון עולם" הכפרית ולנצל את יכולות הקבוצה להופעות בפני ילדים מאוכלוסיות מצוקה. חניכי הקבוצה הביעו את רצונם להיבנות כקבוצה שתמשיך בפעילותה גם לאחר שנות התיכון.
קולנוע רב תרבותי
מטרת הפרוייקט היא לחשוף את החניכים לעולם הקולנוע- בימוי, צילום, עריכה, תוך שימת הדגש על הקולנוע הדוקומנרטי ככלי ערכי-חברתי . פעילות הקבוצה מכוונת לשני פרוייקטים שנתיים : הפעלת ערוץ קהילתי פנימי של כפר הנוער וצילום סרטים דוקומנטריים קצרים על ידי כ"א מחברי הקבוצה, תחת הכותרת "האחר" . הסרט יתעד דמות משמעותית, אשר תיבחר על ידי החניך .
קבוצת תיאטרון
מטרת הפרוייקט היא לפתח אצל החניכי יכולות ביטוי, בטחון עצמי וכישורי משחק, תוך חשיפה למקצועות התיאטרון ולכלים הקיימים בו. פעילות הקבוצה מכוונת להעלאת מופע סיכום שנתי, שיבנה על ידי החניכים , בהתאם לעולם התכנים המעסיק אותם, כעולים חדשים מאתיופיה.
מורשת אתיופיה
הקבוצה היא קבוצת יצירה והעצמה, הפועלת דרך כלים תרבותיים של המורשת האתיופית – הריקוד (אסקסטה), הדרמה והסיפור- להעצמה של חברי הקבוצה ולבניית ערכי מנהיגות חברתית.
הקבוצה מודרכת בידי אומנית מקצועית בת העדה האתיופית והפעילות מוכוונת הן לעידוד הביטוי האישי והן לבניית מופע שנתי.
פעילויות ספורט:  מגוון פעילויות אחר הצהריים מתקיימות בתחום הספורט.  פעילות זאת מושכת הרבה ילדים ורובם משתתפים בפעילות זאת מספר פעמים בשבוע.  הפעילות מקנה לילדים אפשרות "להתפרק" לאחר יום לימודים ארוך, תורמת לגיבוש ויחסים טובים בין הצעירים ומשפרת את הבטחון העצמי של הילדים.  בין הפעילויות המתקיימות בכפר: קראטה; כדורגל; ניווט (הכנה לצה"ל); חוגי כדורסל, טניס שולחן, אתלטיקה וכן פעילות שוטפת של חדר כושר.  בנוסף, יש בכפר נבחרות כדורגל וכדורסל אשר מתחרים בין היתר גם בקבוצות מכפרים  ובתי ספר אחרים.


מרכז מחשבים
במרכז למחשבים בכפר הנוער ימין אורד יש 100 מחשבים לשימוש הילדים הגרים בכפר.  למרכז יש שתי מטרות: הוא מהווה מקום בו אפשר ללמד כלים קריטיים במחשוב לילדים שאחרת לא היתה להם גישה לטכנולוגיה; המרכז למחשבים מאפשר את השימוש בטכנולוגיה ככלי הוראה יעיל בתוך הקונטקסט של החינוך בבית ספר תיכון.

המרכז למחשבים משרת את כל הילדים שגרים בכפר וצוות ההוראה גם כן.  שתי כיתות המחשבים ומועדון המחשב פתוחים כל יום עד 10 בלילה, שישה ימים בשבוע והמחשבים בשימיש מתמיד.  בשעות הערב, המרכז משמש לשיעורם מיוחדים כגון עיצוב אתרים, גרפיקה ותפעול טכני של המחשב.  בנוסף, בשעות הערב, ילדים משתמשים במחשבים על מנת להכין שיעורי בית, לשלוח מייל וכדומה.

להלן רשימה של חוגי המחשב השבועיים בשעות הערב במרכז:
• יישומי מחשב – קורס בסיסי בהכרת המחשב ורכישת מיומנויות יסוד
• טכנאי מחשבים – קורס מקצועי ממנו יוצאים החניכים עם תעודת מקצוע
• עריכת וידאו
• מולטימדיה

מרכז המחשבים הפך למרכיב קריטי בהכנת הצעירים בימין אורד לחיים העתידיים שלהם בישראל.  כל בוגר ימין אורד מסיים את התיכון עם יכולת לעבוד בתוכנות אופיס, כולל אי-מייל.  הצעירים יודעים לגלוש ברשת והם יכולים גם לבצע מחקר עצמאי ברשת.  מספר הילדים הלומדים שיעורים מתקדמים גדל באופן יציב מאז נפתח מרכז המחשבים ב-2000 ואנו מברכים את הילדים על היוזמה ועל הרצון שלהם להעשיר את הידע שלהם בתחום המחשוב בזמנם הפנוי.

 

פעילויות אחר הצהריים
תיקון עולם

במהלך השנים, כפר הנוער ימין אורד פיתח תוכניות חינוכיות שעוזרות לרפא את הקהילה ובאותו זמן, מעצימות את הילדים, רבים מהם עברו טראומות לפני הצטרפותם לכפר.  תוכנית זאת מציעה פעילות מוצלחת לעזור לילדים להתמודד עם הטראומות האישיות שלהם ולראות את עצמם כמסוגלים להביא לשינוי בסביבה שלהם על ידי התנדבות במוסדות נזקקים.